W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma zaciągnięty jakiś kredyt. Niektórzy biorą kredyt na mieszkanie, inni na samochód. Można także wziąć kredyt na remont czy też na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Banki oferują różne kredyty. Różne są też ich oferty, które różnią się oprocentowaniem albo wysokością prowizji.

Często zastanawiamy się, jaki bank wybrać. Ciężko stwierdzić, oferta którego z nich będzie dla nas najkorzystniejsza. Gdzie się wybrać, aby nie przepłacać i podpisać umowę kredytu na korzystnych warunkach. W dzisiejszych czasach pojawiło się ogromne ułatwienie. W wyszukiwarce po wpisaniu frazy dotyczącej kredytów zostają przedstawione nam różne strony. Na niektórych z nich pojawia się porównywarka kredytów. Dzięki temu, jeszcze przed podjęciem decyzji, do jakiego banku złożymy wniosek o kredyt, możemy chociaż ogólnikowo zapoznać się z tym, co każdy z banków oferuje. Często możemy szczegółowo określić, jaki kredyt nas interesuje, na jaką kwotę miałby zostać zaciągnięty oraz w jakim czasie chcielibyśmy go spłacić. Po zatwierdzeniu ukażą nam się oferty banków, które współpracują z daną wyszukiwarką. Dowiemy się, jakiej wysokości ratę mniej więcej będziemy płacić, gdy wybierzemy się do danego banku.

Jeśli jednak wyszukane opcje nie będą nas satysfakcjonować, możemy dokładnie zastanowić się, czy nie obniżyć wysokości potencjalnie pożyczanej kwoty, możemy wydłużyć okres spłacania bądź zastanowić się, czy jesteśmy w stanie dokonać wkładu własnego. Jeśli jednak stwierdzimy, że jesteśmy w stanie płacić wyższe raty niż te, które zostały wskazane w wyszukanych ofertach, możemy pomyśleć, czy nie chcielibyśmy zaciągnąć kredytu na wyższą kwotę i pozwolić sobie np. na zakup większego mieszkania bądź zakup lepiej wyposażonego samochodu. Możemy również skrócić sobie okres spłacania kredytu, co będzie się wiązało z wyższą ratą, ale kredyt przez nas zaciągnięty zostanie szybciej spłacony.

Jeśli już zdecydujemy, że któraś oferta bankowa jest dla nas korzystna, to możemy odwiedzić placówkę wybranego banku i w rozmowie z doradcą ustalić szczegóły oferty. Niestety może okazać się, że nasza zdolność kredytowa nie pozwala nam zaciągnąć kredytu na kwotę i okres, na jaki myśleliśmy, że będziemy w stanie podpisać umowę. Bank musi dokładnie przeanalizować nasze dochody i wydatki, w szczególności te związane ze spłacaniem rat bądź innych kredytów czy pożyczek. Jednak jeśli nasza zdolność kredytowa nie podlega dyskusji i możemy swobodnie zaciągnąć kredyt na oczekiwaną kwotę, to bez problemu otrzymamy pozytywną decyzję, w następstwie czego będziemy mogli podpisać umowę kredytu z bankiem, który wzbudził nasze zainteresowanie. Myślę, że korzystanie z takich porównywarek kredytów jest bardzo korzystne dla nas – klientów banków, ponieważ pozwalają one nam na spokojnie zastanowić się nad kredytem, a w szczególności nad jego wysokością i okresem jego spłaty. Dodatkowo wydaje mi się, że klient, który jest już zaznajomiony z ofertą banku, przy rozmowie z doradcą banku ma już pewne poglądy i wie, czego może się spodziewać.