W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających restrykcji związanych z udzielaniem kredytów w tradycyjnych bankach coraz więcej ludzi decyduje się na działania w celu wyszukania alternatywnych form pomocnych w niespodziewanych sytuacjach gdy natychmiast potrzebujemy pieniędzy. Widząc wzrastający popyt na tego typu produkty na rynek coraz śmielej wkraczają prywatne firmy finansowe i wraz z upływem czasu oraz systematycznym wzrostem ilości klientów można już zauważyć, że funkcjonują coraz bardziej efektywnie. Specyfika tego rodzaju podmiotów polega przede wszystkim na metodach komunikacji z klientem oraz prostocie i ułatwieniu realizacji kompletnej obsługi. Mając świadomość, iż pod względem infrastruktury alternatywne przedsięwzięcia nie mają szans konkurować z tradycyjnymi bankami zdecydowana większość z nich świadczy swoje usługi z wykorzystaniem Internetu eliminując w ten sposób wszelkie koszty wiążące się z użytkowaniem lokalu, jego urządzeniem czy wreszcie opłaceniem odpowiedniej ilości pracowników.

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy Internet był dobrem raczej luksusowym – działalność online nie miałaby najmniejszego sensu, jednak dziś jest to coraz dynamiczniej rozrastający się kanał, który zwraca uwagę nawet najpotężniejszych graczy w branży finansowej. Dostęp do Internetu w naszym kraju wzrasta bez wątpienia z dnia na dzień, stając się dobrem tak powszechnym jak telefon komórkowy czy odbiornik telewizyjny. Nie ma więc wątpliwości, że również grupa potencjalnych odbiorców zwiększyła się diametralnie w porównaniu do tego co obserwowaliśmy jeszcze kilka lat temu. W tej chwili Internet stał się niezbędnym elementem naszego życia, źródłem nie tylko rozrywki czy informacji, ale również niezastąpionym rozwiązaniem do komunikacji, załatwiania codziennych spraw (jak choćby płacenie rachunków), czy również miejscem pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej podmiotów stawia zdecydowanie na ten sposób pozyskiwania klienta. Robią to zarówno nowe firmy, wkraczające na rynek z ofertą (gdzie dzięki działalności przez Internet ograniczają koszty do minimum), jak również podmioty tradycyjne, o mocnej, trwale ugruntowanej sytuacji. W tej chwili w zasadzie wszyscy przekształcają swoje strategie biznesowe stawiając coraz mocniej na działalność online, która otwiera bardzo wiele interesujących możliwości.

Dochodzi do tego w zasadzie w każdej branży, nie inaczej zatem jest w branży finansowej. Powiększająca się popularność usług finansowych przez Internet wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem się dostępności, jak również obniżeniem kosztów samego Internetu, a także wzrastającej świadomości pożyczkobiorców, którzy dostrzegają korzyści jakie przynosi ze sobą możliwość samodzielności z wykorzystaniem globalnej sieci. Obecnie potencjalny klient ceni sobie przede wszystkim swobodę w podejmowaniu decyzji, oraz niezależność w jej wprowadzeniu w życie. Pożyczki przez Internet świetnie wpisują się w ten schemat. Oto bowiem przestaje istnieć konieczność osobistych wizyt w placówkach, stania w długich kolejkach, uganiania się po licznych urzędach – wszystko to da się już z powodzeniem załatwić bez opuszczania swojego domu. Korzyści wynikające z tego rozwiązania są oczywiste i dostrzegalne w zasadzie gołym okiem. Nie zaskakuje zatem wzrastająca popularność firm funkcjonujących w systemie online. Dużo wygodniej bowiem wziąć pożyczkę za pomocą niewielu kliknięć i już następnego dnia skorzystać z błyskawicznej gotówki niż biegać po instytucjach ze stertą papierów i nadzieją, że uda się wszystko załatwić na czas.