Wiele razy zdarzają się w życiu wydarzenia, gdy zmuszeni jesteśmy zwrócić się do kogoś o pieniądze w związku z przejściowymi kłopotami natury finansowej, czy też niezaplanowanymi wydatkami, na które nie sposób było przeznaczyć z wyprzedzeniem oszczędności z oczywistych przyczyn. W takiej sytuacji przeważnie udajemy się z prośbą o pożyczkę do przyjaciół, a jeśli to w danym momencie nie daje żadnych rezultatu – dla wielu ludzi wyłącznym rozwiązaniem staje się bank. O ile jeszcze posiadamy przewidywalne (a najlepiej również duże) źródło utrzymania to pożyczkę zdobędziemy bez większych trudności. Problem zaczyna się, kiedy jednak bank uzna, że nie posiadamy wystarczającej zdolności kredytowej. Dla wielu osób tego typu odpowiedzi oznacza znalezienie się w sytuacji bez wyjścia, bowiem nie dostrzegają innych alternatyw w przypadku braku możliwości dostania z pożyczki w tradycyjnym podmiocie finansowym. A okazuje się, iż całkowicie niepotrzebnie, ponieważ w dzisiejszych czasach rozwiązań jest całkiem sporo.

Najpopularniejszą, przyciągającą coraz większe grupy usatysfakcjonowanych klientów stają się pożyczki przez Internet. Świadczone przez wyspecjalizowane podmioty metodą online umożliwiają złożyć aplikacji o kredyt bez wychodzenia z domu. Jedyne co potrzeba to posiadanie dostępu do Internetu, który dziś jest już w zasadzie tak samo powszechny jak telefon czy odbiornik telewizyjny. Kompletny proces aplikowania o pożyczkę przez Internet sprowadza się do przygotowania odpowiedniego formularza na stronie internetowej, w którym określamy niezbędne informacje, m. in. wysokość pożyczki czy numer rachunku bankowego na który ma zostać ona wpłacona. Odpowiedź uzyskujemy najczęściej jeszcze tego samego dnia, zaś gotówkę już na następny dzień od wysłania aplikacji księgowane są na naszym koncie bankowym. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i bez niepotrzebnych formalności. Zaleta pożyczek przez Internet w porównaniu do tradycyjnych form oferowanych przez tradycyjne instytucje finansowe jest przede wszystkim ułatwiony proces kwalifikacji aplikacji – krótko mówiąc jedynym dokumentem wymaganym do zdobycia kredytu jest na dobrą sprawę wyłącznie dowód osobisty, bowiem firmy specjalizujące się w udostępnianiu kredytów na odległość są dosyć swobodne i pragnąć wyróżnić się na tle innych firm rezygnują ze skomplikowanych form sprawdzania sytuacji finansowej klienta, czy sprecyzowania jego zdolności kredytowej.

Mówiąc inaczej – w przypadku chęci skorzystania z oferty kredytu przez Internet nie musimy dostarczać żadnych dokumentów o zatrudnieniu, dochodach, czy braku innych pożyczek. To z pewnością stanowi duże uproszczenie i stanowi często nieocenione źródło pomocy dla osób, które w tradycyjnym banku spotkały się przy składaniu wniosku z odmową. Obecnie jest to całkiem duża liczba pożyczkobiorców, ponieważ instytucje finansowe coraz częściej zwiększają wymagania dotyczące udostępniania pożyczek i to nawet w przypadku tych najniższych, kilkusetzłotowych sum, które z kolei cieszą się największą popularnością, jeśli chodzi o całą ofertę pożyczek jako takich. Pożyczki przez Internet stały się w chwili obecnej najczęściej wybieraną alternatywą w stosunku do tradycyjnych pożyczek i fakt ten z ekonomicznego punktu widzenia nie powinien zaskakiwać. Gołym okiem można dostrzec, iż jest ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty i skoro banki nie potrafią lub też nie chcą takiej luki wykorzystać – z sukcesami zaczęły to robić zewnętrzne firmy i jak widać klientów systematycznie przybywa, co jest wyraźnym znakiem, iż warto podążać w tym kierunku.