Nie ulega wątpliwości, iż rozwój technologii w takiej formie jakiej dziś jesteśmy obserwatorami to na dobrą sprawę zaledwie początek, swego rodzaju preludium jego możliwości, potencjału, który nieustannie oczekuje na wykorzystanie. Już w tej chwili wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do zasobów globalnej sieci. Z powodzeniem stosujemy Internet zarówno do rozrywki, edukacji, jak i w większym stopniu do pracy. Coraz częściej korzystamy z sklepów online i korzyści jakie wiążą się z dostępem do funkcji z dziedziny bankowości internetowej.

To właśnie w tym przypadku widać największy potencjał do postępu. Zaczynają rozumieć go najpotężniejsi monopoliści rynkowi, ale zdecydowanie odważniej kroki w tym kierunku wykonywane są przez znacznie mniejsze podmioty, starające się przebić ze swoją propozycją właśnie za pomocą najnowocześniejszych możliwości, których w przestarzałych bankach nie sposób uświadczyć, ponieważ są to instytucje zbyt ogromne, żeby tego typu rewolucja, jak chociażby wdrożenie systemu pożyczek online, mogła się odbyć z dnia na dzień. Problem ten z sukcesami eksploatują więc mniejsze pożyczkodawcy i okazuje się, że jest to droga, którą należy podążać. Z badań wynika, że pożyczki na odległość, czyli udostępniane przez firmy funkcjonujące zdalnie, za pośrednictwem Internetu zyskują coraz bardziej na popularności. Ten kanał komunikacji z klientem ma w sobie niewyobrażalny potencjał, ponieważ w dzisiejszych czasach dostęp do globalnej sieci posiada zdecydowana większość gospodarstw domowych. Postęp infrastruktury, zarówno stacjonarnej jak i mobilnej oraz stale rosnący poziom postępu technologicznego w tym względzie sprawia, że w naszych mieszkaniach dostęp do Internetu staje się już niemal tak samo powszechny jak telefon, bez znaczenia czy stacjonarny czy komórkowy.

Nic więc dziwnego, że podmioty coraz śmielej stawiają na pozyskanie klienta drogą internetową, bowiem to oznacza nie tylko innowacyjne podejście do istniejącej rzeczywistości i umiejętne reagowanie na zmieniające się nieustannie realia, ale oznacza to bez wątpienia szereg ograniczenie kosztów wynikających z braku konieczności świadczenia usług w formie stacjonarnej, gdzie w grę wchodzi przecież wynajęcie i wyposażenie lokali, wynagrodzenie dla licznych pracowników. To koszta stałe, które tradycyjne instytucje muszą ponosić i które mają wpływ na warunki prezentowanej oferty Podmioty funkcjonujące online z uwagi na zdecydowanie ograniczony poziom wydatków stałych mogą sobie pozwolić na agresywniejszą politykę współzawodnictwa o klienta, na przedstawienie mu korzystniejszej propozycji i trzeba przyznać, że z dużymi sukcesami z tego faktu korzystają. Na przykładzie samego świata finansowego można zauważyć, iż przedsiębiorstwa świadczące usługi internetowe zdobywają coraz większą popularność wśród klientów, którzy cenią sobie łatwość oraz samodzielność działania, oszczędność czasu a co za tym idzie szybkość załatwiania spraw. To wszystko powoduje, że coraz częściej decydujemy się na ofertę alternatywnych pożyczkodawców, rezygnując jednocześnie z tradycyjnych sposobów, oferowanych przez tradycyjne instytucje. Na przykładzie błyskawicznych pożyczek online można dostrzec wyjątkowo wyraźnie jak wielki potencjał tkwi w zdalnie funkcjonującej bankowości i już obecnie można bez wahania wyciągnąć wniosek, iż trend ten z upływem czasu będzie postępował. Ludzie nie obawiają się korzystać z nowoczesnych narzędzi, tak więc z biznesowego punktu widzenia – przyszłość należy do tych podmiotów, które będą potrafiły jak najskuteczniej wyjść pod tym względem naprzeciw wymaganiom potencjalnych klientów.