Śledząc obecną sytuację w świecie finansowym ciekawym zjawiskiem zdaje się coraz większy wzrost zainteresowania wśród klientów pozabankowych firm, zwłaszcza w segmencie kredytowym. Faktem jest, iż coraz trudniej zdobyć pożyczkę w tradycyjnym banku, wiąże się to w pewnym stopniu z trudną sytuacją gospodarczą i zaostrzeniem przepisów, a z drugiej strony ze spadkiem zdolności kredytowych samych klientów, co jest bez wątpienia następstwem czynnika opisanego wcześniej. W sytuacji, gdy o pożyczkę w instytucji finansowej trudniej, nie dziwi zatem wzrost popularności alternatywnych źródeł finansowania aktualnych potrzeb, czy też zaskakujących, planowanych wydatków. Statystyki pokazują, iż wyjątkowy wzrost zainteresowania dostrzegalny jest w obszarze internetowych pożyczek, proponowanych z wykorzystaniem globalnej sieci. Coraz liczniejsze segmenty klientów przekonują się do tego typu formy, ceniąc sobie przede wszystkim szybkość, która jest znakiem rozpoznawczym firm, oferujących kredyty przez Internet.

W tego typu przypadku obsługa odbywa się bowiem o wiele szybciej niż w tradycyjnym banku, a wynika to również z znacznie bardziej uproszczonych formalności, dzięki którym praktycznie każdy – bez względu na wysokość zarobków, czy też poziom zdolności kredytowej ma szansę z powodzeniem starać się o przyznanie tego typu pożyczki. A proces tego typu jest w tym przypadku niesamowicie prosty, bowiem wystarczy wysłać wniosek za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej wybranej firmy i czekać na jego rozpatrzenie. Następuje to przeważnie w ciągu 24 godzin, gdzie po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi wnioskowana suma jest natychmiastowo dostarczana na podany w składanej aplikacji rachunek bankowy, co w praktyce oznacza, iż w ciągu 24 godzin otrzymujemy środki, które możemy przeznaczyć na niezbędny wydatek, bez niepotrzebnych tłumaczeń czy formalności, które często spędzają sen z powiek, kiedy staramy się o pożyczkę w tradycyjnym banku.

Jak w tym przypadku widać zarówno szybkość realizacji, jak i znikomy poziom skomplikowania to bez wątpienia bardzo znaczące elementy, które dają przewagę alternatywnym instytucjom finansowym nad tradycyjnymi bankami. pożyczkobiorcy cenią sobie możliwość uzyskania pożyczki bez konieczności wychodzenia z domu, a także tym bardziej biegania od instytucji do urzędu (celem uzyskania oczekiwanych przez instytucję finansową zaświadczeń o przychodach), bądź do pracodawcy (zaświadczenie o zatrudnieniu). W przypadku pożyczek przez Internet cała biurokracja jest ograniczona do minimum. Co ciekawe – udowodnienie zdolności kredytowej nie jest konieczne, a to czynnik, który w zdecydowanej większości przypadków bywa dyskwalifikujący w tradycyjnych bankach, gdy te uznają, że nasza zdolność kredytowa znajduje się na niewystarczającym poziomie. Pożyczka przez Internet okazuje się wtedy racjonalnym wyjściem, ponieważ przy minimum biurokracji i zarazem maksimum oszczędności, kiedy chodzi o czas – dostajemy możliwość w bardzo szybkim tempie uzyskać niezbędne środki i tym samym spłacić aktualne zobowiązania, czy wykorzystać je na inny, dowolnie określony wydatek. Pożyczki przez Internet to system opierający się głównie na niewielkich zobowiązaniach – to w tym właśnie tkwi tajemnica minimum formalności. Jednak mimo wszystko i tak jest to wyjątkowo korzystna alternatywa, bowiem maksymalna kwota jaką da się w ten sposób otrzymać sięga w przypadku wiodących firm nawet 2000 złotych, a to już całkiem przydatny zastrzyk gotówkowy, który pozwala rozwiązać najważniejsze potrzeby.