Jedną z zyskujących na popularności form sponsorowania inwestycji, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu to z pewnością leasing. W Polsce wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się leasing samochodowy i to głównie na tym polu notuje się również największy wzrost liczby sygnowanych wniosków, a przecież auto nie jest jedynym dobrem, które można w ramach leasingu wynająć. W Stanach Zjednoczonych czy nawet w zachodniej części Europy świadomość klientów odnośnie rzeczy, które można ująć leasingiem jest znacznie rozleglejsza i tam także widać duże zróżnicowanie w kwestii przedmiotu umowy podpisywanej między leasingobiorcą a leasingodawcą.

Wydzierżawić można wszakże nie tylko samochód, ale w zasadzie dowolną inną rzecz, która kwalifikuje się do określenia jej mianem rzeczy trwałej. Idąc tym tropem przedmiotem leasingu mogą być z powodzeniem tak samochody jak i motory, rowery, ciągniki rolnicze, czy nawet deskorolki pod warunkiem, że przydadzą się leasingobiorcy w zakresie wykonywanej działalności. Leasingiem objęte często są także rozmaite sprzęty czy urządzenia takie jak komputery, drukarki, kserokopiarki, maszyny produkcyjne, sprzęt medyczny, czy specjalistyczny sprzęt budowlany – koparki, dźwigi, przyczepy, betoniarki, wiertarki, czy nawet łopaty. W tym miejscu jednak nie koniec, bowiem leasing jest także coraz mocniej rozpowszechniony na przykład w rolnictwie, gdzie z powodzeniem można wziąć w leasing dowolny sprzęt, rozpoczynając od traktorów poprzez kombajny, przyczepy, a kończąc na specjalistycznych sprzętach do określonych prac w polu. W przypadku leasingu w rolnictwie nieocenioną korzyścią jest również elastyczność w sprawie czasu wpłacania rat. Standardowo bowiem ustaliło się, iż raty z tytułu wynajmowanego przedmiotu wnoszone są przez leasingobiorcę w trybie raz w miesiącu – w przypadku rolników pojawia się jednak sposobność wnoszenia rat w trybie kwartalnym, czy nawet sezonowym. Zawód rolnika jest wyjątkowo specyficzny, zyski są zależne od plonów, których zbiór nie następuje rzecz jasna co miesiąc, a zatem ciężko żeby przedsiębiorca rolny miał realną możliwość w takim trybie regulować swoje rachunki.

Leasingodawcy wyszli jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów trudniących się pracą na roli, dlatego pojawiła się dodatkowa opcja ustabilizowania rat w terminie dostosowanym do specyfiki ich pracy, co jest bez wątpienia bodźcem bardzo korzystnie wpływającym na zainteresowanie leasingiem jako formą finansowania przedsięwzięć w opisanej wyżej specyficznej grupie klientów jaką stanowią rolnicy. Leasing w ogóle jest w naszych czasach jedną z najbardziej korzystnych możliwości spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku. Patrząc na to jedynie pod kątem korzyści płynących z danych produktów trzeba zauważyć, iż leasing jest dużo korzystniejszy niż na przykład kredyt gotówkowy w jego podstawowej formie. Co więcej, dla przedsiębiorców jest to rozwiązanie tym bardziej korzystne, iż nie wpływa niepomyślnie na posiadaną zdolność kredytową. Mając na uwadze szeroki zakres możliwości, tego co można wydzierżawić, jak również powszechności ulg podatkowych – leasing prezentuje się w chwili obecnej jako rozwiązanie najbardziej godne zaufania, najbardziej spektakularne, najsensowniejsze zarówno dla dużego przedsiębiorcy, jak i drobnego właściciela przedsiębiorstwa o zasięgu lokalnym czy nawet zwykłego rolnika.