Wielu z nas marząc o własnym mieszkaniu, domu zastanawia się nad wyborem kredytu hipotecznego do realizacji swojego planu. Nieliczni tylko decydują się na zbieranie kwoty przez długi okres czasu, aby się nie zadłużać. Warto jednak rozważyć opcję, jaką jest kredyt hipoteczny, ponieważ daje ona wiele możliwości.
Ogromną zaletą jest na pewno możliwość szybkiej realizacji przedsięwzięcia-czy to kupna mieszkania, czy budowy własnego domu na wsi. Bank wypłaca kwotę kredytu w transzach oraz wymaga wkładu własnego, różnej wysokości w zależności od oferty. Do czasu spłaty kredytu nieruchomość jest niejako w posiadaniu banku, mimo że w większości spraw możemy nią dysponować. Wraz ze spłatą kredytu przechodzi całkowicie na nas, wtedy mamy możliwość, chociażby jej sprzedaży. Problem pojawia się tylko w sytuacji braku możliwości spłaty zadłużenia, ponieważ to nieruchomość jest naszym „gwarantem” i w razie naszej niewydolności finansowej uniemożliwiającej regulowanie rat zostanie nam odebrana na poczet długu. Jednak są już na polskim rynku banki, które oferują ubezpieczenie kredytu na wypadek takich właśnie okoliczności-utraty pracy bądź wypadku losowego uniemożliwiającego podjęcie dalszej działalności zarobkowej. Przy wyborze instytucji, z którą zwiążemy się na kilkanaście lat umową o kredyt hipoteczny warto kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim wybierajmy banki o długoletnim stażu i tradycji, bez przewidywanego zachwiania na rynku bądź problemów finansowych. Znajdźmy jak wygląda analiza finansowa danego przedsiębiorstwa, aby pozyskać informacje o jego sytuacji finansowej. Kierujmy się poleceniami i dobrą ofertą.
Jednakże gdzie znaleźć te dobre oferty i jak łatwo porównać kilka na raz? Tu z pomocą przychodzi kalkulator kredytowy. Na rynku jest wiele darmowych portali oferujących taką usługę więc warto z niej skorzystać. Dzięki temu dowiemy się, jaka będzie rata kredytu na konkretną kwotę i okres spłaty w różnych bankach i będziemy mogli wybrać najlepszą opcję. Jest to godne polecenia narzędzie dla osób, które nie chcą zostać oszukane i otrzymać ofertę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.
Kolejnym krokiem będzie już udanie się do banku, najlepiej do konkretnego doradcy z polecenia bądź opinii w internecie. Musi być to osoba zaufana, która ma profesjonalną wiedzę i jest skłonna do pomocy. Pamiętajmy jednak, że mimo ofert banku i ustaleń z doradcą najważniejsza jest podpisywana przez nas umowa. To w niej powinny zawrzeć się najważniejsze informacje, takie jak oprocentowanie kredytu, okres spłaty, wysokość raty, opłaty dodatkowe oraz inne ustalenia jak na przykład możliwość wcześniejszej spłaty i kwota wkładu własnego. Przeczytajmy ten dokument bardzo uważnie, poświęcając czas na doczytanie nawet najmniejszych szczegółów. Jeśli nie czujemy się pewnie weźmy ze sobą zaufaną osobę, która zna się na prawie i postępowaniu dotyczącemu kredytów, abyśmy nie podpisali umowy niekorzystnej dla nas. Ustalenia w niej są wiążące dla obu stron więc zarówno my, jak i bank możemy w kolejnych latach wykorzystać ją jako swoją ochronę, gdyby jedna ze stron nie wywiązywała się odpowiednio z ustaleń.