Wobec trudnej sytuacji ekonomicznej nie tylko na wewnętrznym, ale również i na międzynarodowym rynku coraz trudniej o uzyskanie kredytu w tradycyjnych bankach. W tych ciężkich czasach placówki tego typu oglądają każdą złotówkę dwa razy zanim postanowią ją komuś powierzyć – nawet w formie wysoko oprocentowanej pożyczki. Ponadto banki coraz większą wagę przywiązują do wymogów formalnych jakie konkretny klient ma obowiązek spełnić by mieć możliwość w ogóle aplikować o pozyskanie środków pieniężnych w ramach pożyczki. Podstawą coraz bardziej przez banki wymaganą jest tutaj magiczna zdolność kredytowa, bez której w myśl ich strategii klient nie ma właściwie co liczyć na jakikolwiek kredyt. W takiej sytuacji zmuszony jest on rozejrzeć się za innymi opcjami, ponieważ środki finansowe trzeba przecież skądś wziąć, zwłaszcza gdy na głowie sporo wydatków a okres uregulowania rachunków bezlitośnie zbliża się. Z taką szarą rzeczywistością zmagać musi się na co dzień coraz większa rzesza ludzi. Trzeba również nadmienić, że wobec niełatwej sytuacji finansowej coraz więcej z nich spotyka się z utrudnieniami w pozyskaniu od banku jakiejkolwiek pomocy.

Widząc monopol tradycyjnych banków w sektorze finansowym a przy tym troszcząc się o potrzeby klientów, które coraz rzadziej przez owe banki są zaspakajane kwestią czasu było tylko rozwinięcie się konkurencyjnych gałęzi względem tradycyjnych placówek bankowych – pod postacią prywatnych firm, biur pożyczkowych, działających często w systemie online, czyli oferujących kredyt bez potrzeby wychodzenia z domu. Podstawową cechą tego rodzaju pożyczek jest fakt, iż udzielane są one na stosunkowo nieduże kwoty, od 100 do maksymalnie 1000, czasem 2000 złotych. W tych przedziałach kwotowych nie trzeba się martwić o szereg formalności, których w tradycyjnym banku nikt nam nie odpuści. Natomiast w systemie pożyczek online dostrzegalny jest szereg pozytywów, dla przykładu brak konieczności dokumentowania zdolności kredytowej, nieduże wymaganie, którym sprostać mogą z powodzeniem grupy cechujące się małymi dochodami, jak emeryci, renciści, lub też osoby bez pracy czy studenci nie mający stałego zatrudnienia.

Wymienione grupy w tradycyjnym banku są zwykle skazane na odmowę, natomiast w przypadku korzystania z oferty szybkich pożyczek u alternatywnych podmiotów, działających w systemie online, właściwie wszyscy zainteresowani mogą z dobrym skutkiem skorzystać z oferty niskich kredytów, ponieważ procent decyzji odmownych jest zadziwiająco niski. Sam proces aplikowania o pożyczkę również jest mało skomplikowany – wystarczy wypełnić stosowny formularz na stronie internetowej, zatwierdzić i czekać na odpowiedź (potwierdzenie dostajemy na skrzynkę email). W momencie uzyskania pozytywnej decyzji środki pieniężne są niezwłocznie przelewane na podany przez nas rachunek bankowy, dzięki czemu w zdecydowanej większości przypadków już na drugi dzień możemy się cieszyć z gotówki na naszym rachunku. Z punktu widzenia prostoty obsługi, oraz szybkości realizacji wniosku, niełatwo na rynku o bardziej przystępną ofertę dlatego w ogóle nie dziwne jest, iż rynek szybkich pożyczek rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Tylko czekać aż stanie się bardzo realną konkurencją dla tradycyjnych banków. Póki co, to nadal swoiste novum, jednak obserwując obecny trend, widać, że przyjęło się ono w naszym kraju wręcz znakomicie.