W dobie nienajlepszej sytuacji gospodarczej z jaką aktualnie zmaga się większość przedsiębiorców działających na naszym rynku, polityka zaciskania pasa staje się znacznie bardziej odczuwalna i płynie nie wyłącznie z konieczności, co z praktycznej oceny rzeczywistości w jakiej przychodzi funkcjonować poszczególnym firmom. Inwestycje mimo wszystko są jednak działaniem niezbędnym, bez względu na sytuację gospodarczą, bez względu na kryzys czy powszechne trendy obowiązujące na rynkach, dlatego też zapewnienie odpowiedniego tempa rozwoju stanowi w chwili obecnej jeden z najważniejszych czynników, nad którymi muszą skupić się biznesmeni jeżeli chcą utrzymać swoją dotychczasową pozycję lub też zaryzykować podjęcie boju z lokalną konkurencją. Pytanie brzmi w jaki sposób tego dokonać? Jednym z ciekawszych rozwiązań, które są w stanie zagwarantować szybką realizację wyżej wymienionych ambicji jest z pewnością leasing. Wynajmowanie sprzętu zamiast kupowania na własność ma w chwili obecnej coraz więcej zwolenników, a korzyści wynikające z tego typu zjawiska są dostrzegalne praktycznie gołym okiem. Chodzi tu o oszczędności z powodu wkładu własnego.

W kwestii zakupu koniecznych sprzętów, maszyn czy urządzeń na własność, właściciel ponosi całkowity koszt transakcji i musi się liczyć z problemami jakie tego typu wydatek może spowodować w odniesieniu do płynności finansowej, a co za tym idzie również do trwałości finansowej przedsiębiorstwa. Niepewne lokowanie funduszy w okresie bessy nie jest perfekcyjnym rozwiązaniem bowiem nie daje wystarczająco dużych gwarancji, że dana transakcja się zwróci. O wiele korzystniej maksymalnie zmniejszyć zagrożenie redukując wkład własny wybierając którąś z alternatywnych form finansowania, dobrym przykładem będzie leasing. W przypadku dzierżawienia danego urządzenia korzyści są zauważalne właściwie od razu. Przede wszystkim chodzi tu o skalę wkładu własnego, który nie jest na poziomie 100% jak jest to przy zakupie na własność. To jedynie naście, do kilkudziesięciu procent, zależnie od wybranej oferty a dodatkowo poszczególnych zapisów umowy między podpisującymi ją stronami.

Leasing jest dla przedsiębiorcy o tyle atrakcyjny, iż pozwala nie tylko ograniczyć możliwie najbardziej wkład własny, ale również w razie zaistniałej potrzeby prolongować do maksimum czas samego leasingowania – zmniejszając tym sposobem wysokość comiesięcznych rat wnoszonych na rzecz leasingodawcy z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu. Co ważne leasing jest podobnie korzystny zarówno dla dużych korporacji mogących pochwalić się potężnymi inwestycjami (mocno przekraczającymi przeciętną), jak również małych i średnich przedsiębiorstw, w których koszta związane ze wskazaną inwestycją nie są prawdopodobnie zbyt wielkie, ale dodatkowo dostępny kapitał nie jest wartością elastyczną, którą można w dowolny sposób dysponować. Leasing stwarza duże pole manewru każdemu przedsiębiorcy ponieważ jest to rozwiązanie dość elastyczne, które świetnie sprawdza się zarówno w przypadku finansowania wielkich inwestycji jak i bieżących potrzeb związanych z zakupami do biura czy wynajęciem lokalu będącej siedzibą firmy. Wysokość transakcji nie ma na dobrą sprawę znaczenia ponieważ bez względu na jej charakter – korzyści płynące z leasingu powinny być dostrzegalne już w początkowych miesiącach działalności, z tego względu powyższe rozwiązanie cieszy się dość dużą popularnością.