Tradycyjne banki mają to do siebie, iż z reguły całkiem chętnie udzielają kredytów, to przecież jedno z ich generalnych źródeł utrzymania, a ściślej rzecz biorąc – oprocentowanie będące nieodłącznym elementem każdej pożyczki, zależnym bezpośrednio od wysokości przyznanej kwoty, jak również okresu na jaki jest udzielona. Z drugiej jednak strony sytuacja nie jest tak ciekawa jakby się wydawało bo choć banki dość chętnie pożyczek udzielają to nie każdy może dostąpić owego „zaszczytu”.

Instytucje te bardzo ogromną uwagę przywiązują bowiem do kwestii związanych z weryfikacją klientów pod kątem ich kondycji finansowej. Stąd decydując się na wzięcie kredytu w banku musimy się liczyć z koniecznością przedstawienia całej gamy zaświadczeń potwierdzających źródła i wysokość uzyskiwanych dochodów, a należy pamiętać, że i wtedy nie ma gwarancji, że dany kredyt dostaniemy – wszystko bowiem zależy od indywidualnej oceny banku, który według sobie tylko znanych schematów decyduje o tym czy w jego opinii posiadamy zdolność kredytową czy też nie. Różne banki różnie do tej kwestii podchodzą i czasem możemy dojść do takiego paradoksu, że w oczach jednego z nich będziemy się kwalifikowali do otrzymania interesującej nas pożyczki, a zdaniem drugiego nasza zdolność kredytowa okaże się niewystarczająca do jej przyznania. Najgorzej wygląda zaś sytuacja osób, które formalnie nie są w stanie przedstawić odpowiednich zaświadczeń potwierdzających uzyskiwanie stałych dochodów. W tego typu przypadkach możemy niestety zapomnieć o kredycie w jakimkolwiek tradycyjnym banku. Co w takiej sytuacji zrobić? Na szczęście z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe, których dość spora liczba funkcjonuje na naszym (i nie tylko na naszym) rynku. Pożyczki przez Internet są tutaj doskonałym przykładem na to, że tradycyjny bank wcale nie musi być jedyną deską ratunku w nieoczekiwanych sytuacjach gdy pilnie potrzebujemy gotówki.

Pożyczki przez Internet cieszą się ogromną popularnością na zachodzie Europy, toteż także powoli zaczynają budować swoją pozycję również na polskim rynku. W porównaniu do tradycyjnych banków zaletą tego typu podmiotów jest fakt, iż nie wymagają od swoich klientów posiadania określonej zdolności kredytowej. Taki stan rzeczy rozumie się że sprawia, że o kredyt z powodzeniem mogą wnioskować zarówno osoby o niskich dochodach (np. emeryci czy renciści), jak również osoby nie posiadające stałego zatrudnienia, czy nie mogące wykazać formalnych dochodów (np. studenci). Gołym okiem widać, iż są to bezwzględnie bardzo atrakcyjne udogodnienia, sprawiające, iż w przypadku natrafienia na sytuacji kryzysowej związanej z nieprzewidzianym wydatkiem nie jesteśmy już zdani na pastwę rodziny, czy w ostateczności – nieugiętych banków, które pod względem skomplikowania procedur potrafią skutecznie zniechęcić do jakichkolwiek kredytów nawet najbardziej zdeterminowane osoby.

Pożyczki przez Internet to szereg korzyści jakich nie znajdziemy w tradycyjnym banku. To przede wszystkim jest bezproblemowe oraz działa w kilka chwil (decyzja i odbiór środków w ciągu 24 godzin), to również ułatwienie (wniosek składany za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu, bez stania w kolejkach), to wreszcie brak konieczności przedstawiania sterty dokumentów, brak konieczności posiadania zdolności kredytowej czy przedstawiania jakichkolwiek poręczycieli. To szereg udogodnień, których nie znajdziemy w tradycyjnych bankach stąd warto mieć ten fakt na uwadze i pamiętać o takiej propozycji gdy znajdziemy się nieprzewidzianej sytuacji, wymagających działania szybko i urodzajnie.